EN 

Ірина Солоненко: Індекс європейської інтеграції - інструмент, який потрібно розвивати

Європейський простір

Український експерт та один з ініціаторів проекту "Індекс європейської інтеграції країн Східного партнерства" Ірина Солоненко розповіла Європейському Простору про своє бачення перспектив Форуму громадянського суспільства, а також основні досягнення та здобутки ключового дослідження щодо успіхів країн Східного партнерства на їхньому євроінтеграційному шляху.

- Я вважаю, що Форум розвивається: процедури стають більш чіткими, учасники краще розуміють сутність цієї ініціативи, активно починають брати участь у роботі національних платформ. Також на сьогодні вже спостерігається зв'язок з офіційними інституціями Східного партнерства - представники форуму можуть брати участь у роботі тематичних платформ.. Звісно, роботи попереду ще багато. Поки що ж робота Форуму більшою мірою обмежується щорічними зустрічами, і немає проектів, ініційованих саме Форумом чи його національними платформами. Але в цілому цей процес вже розпочато, наприклад, з'явився Індекс свободи медіа у країнах Східного партнерства, є також два великі проекти, що фінансуються Європейською Комісією. Втім бракує адвокаційних проектів, які б впливали на процес реформ в країнах регіону.

На Вашу думку, Індекс європейської інтеграції вплинув на появу інших подібних досліджень?

- Можливо. Хоча насправді важко сказати. Ймовірно, ця ідея просто "витала у повітрі", і Міжнародний фонд «Відродження» та інші організації та експерти почали її втілювати. Так, Індекс навколишнього середовища з'явився досить швидко після Індексу європейської інтеграції, тому про взаємозв'язок тут говорити важко. Так само, майже одночасно з’явився Індекс візової лібералізації, роботу якого координує Фонд Стефана Баторія. До обох ініціатив залучені тією чи іншою мірою учасники Форуму. Що ж до Індексу свободи медіа, то, можливо, певним чином наше дослідження і сприяло його появі, адже була критика, що в Індексі європейської інтеграції недостатньо розвинутий саме компонент свободи ЗМІ. Тому експерти вирішили ініціювати окреме дослідження. Загалом я бачу, що Індекс європейської інтеграції користується увагою Форуму, адже це інструмент, який дозволяє порівняти країни за досить широким спектром питань та тем. Він дає певну картину того, що відбувається в регіоні, якою є загальна динаміка, і ця інформація є важливою для роботи Форуму. В цілому це інструмент, який можна використовувати для адвокації, але для цього потрібні ініціативи на місцях, яких поки що немає.

- Чи спостерігається вплив Індексу на зростання "духу конкурентності" між країнами Східного партнерства? Адже, наскільки відомо, це було однією з цілей.

- Поки що ні. Для цього потрібно, щоб на результати Індексу звертали увагу політики - необхідна увага ЗМІ. В Україні був певний сплеск уваги - в перші два роки презентації Індексу в Україні ЗМІ зацікавило те, що Україна за його результатами поступається Грузії та Молдові. Проте, на жаль, для державних структур це не стало фактором, який варто брати до уваги. В Молдові ж, навпаки, Індекс взяли на озброєння. У цій маленькій країні політики є ближчими до громадянського суспільства. Так, я знаю, що навіть Міністр закордонних прав Молдови демонстрував результати дослідження в Європейському парламенті. Така реакція є зрозумілою, зважаючи на високі показники Молдови в Індексі. Була певна увага у Вірменії, ще минулого року, на рівні Міністерства закордонних справ. Що ж до решти країн, то в них ситуація інша. Поки що цей інструмент викликає недостатньо уваги ЗМІ та політиків, як і, зрештою, будь-який інший громадський моніторинг. Це проблема взаємозв’язку політиків і організацій громадянського суспільства у пострадянських країнах. Втім, варто зазначити, що Індекс користується увагою і є джерелом інформації для інституцій ЄС у Брюсселі.

Яким Ви бачите розвиток та перспективи Індексу?

- Є дві складові: власне Індекс - це перший етап, який включає експертну роботу, на виході якої маємо результати моніторингу. Втім, важливим є другий етап - це насамперед використання результатів дослідження для адвокації. І цього другого етапу поки що немає. Індекс показує, в яких сферах кожна з країн Східного партнерства поступається іншим країнам, і який досвід інших країн можна використати для просування реформ. Втім, це лише інформація, яку потрібно деталізувати, розширити у вигляді тематичних аналітичних доповідей з рекомендаціями і донести до уваги тих, хто приймає рішення. Це окрема робота, яка поки що не здійснюється. На мою думку, Індекс наразі є барометром, який має потенціал адвокаційного інструменту, але цей потенціал ще потрібно реалізувати.Презентація Індексу європейської інтеграції у КиєвіНаскільки зацікавленими є представники громадянського суспільства країн Східного партнерства у використанні цього інструменту?

- Експерти одразу висловили свою зацікавленість, , і презентації Індексу відбуваються у всіх країнах, окрім Азербайджану та Білорусі. Що стосується використання Індексу як адвокаційного інструменту – це діяльність, яка потребує додаткових ресурсів, і поки що вона не реалізується. Найменшу зацікавленість ми спостерігаємо у Білорусі та Азербайджані. Ймовірно, у представників громадянського суспільства цих країн є розуміння свого обмеженого впливу на політичні процеси в цих країнах, де не вирішені базові аспекти демократії, такі як політична конкуренція, свобода слова і вільні вибори. У Грузії, Молдові, Україні і, у певному сенсі, Вірменії ситуація краща, оскільки є певний простір для впливу громадянського суспільства. Загалом все залежить від позиції третього сектору всередині кожної країни, це не питання Індексу, а питання розвитку громадянського суспільства і рівня розвитку демократії у тій чи іншій країні.


Спілкувалася Надя Кайданович

До теми:

Експерти: Україна не використовує сповна можливості, які пропонує ЄСДодати коментар:

Ваше ім'я*:
E-mail:
Коментар* :
Код (4 символи)* :
     інше зображення
   

* — поля обов'язкові для заповнення


Якими є Ваші очікування від співпраці України та ЄС у візовій сфері?

Очікую на скасування візового режиму наступного року

 — 528

Сподіваюся, що шенгенську візу найближчим часом отримати буде легше

 — 183

Думаю, що збільшиться кількість довготривалих багаторазових віз

 — 134

Мені байдуже

 — 76

Всього голосів: 921


 
© 2007 – 2009   Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua

Украина онлайн
      Украинский портАл   
      META-Ukraine