Європейський простір - портал проєвропейського громадянського суспільства України

24-05-2013

Права людини | Економіка | Політичний діалог Україна-ЄС | Зовнішня політика ЄС | Інституційні питання | Україна | ЄС | Авторські матеріали

Простір для проведення Україною багатовекторної політики радикально звужується

Надя Кайданович | Європейський простір

23 травня у Києві відбулася експертна дискусія «Угода про асоціацію між Україною та ЄС: чи може бути європейська модернізація без європейської інтеграції?». Під час заходу, організованого клубом КОЛО та Міжнародним центром перспективних досліджень, аналітики проаналізували бачення Україною та Європейським Союзом підписання Угоди про асоціацію, а також визначили ціну непідписання для обох сторін.

Спеціальний гість дискусії Аманда Пол, політичний аналітик, журналіст та експерт брюссельського Центру європейської політики, говорячи про можливі сценарії розвитку відносин між Україною та Європейським Союзом, зауважила, що українські та європейські політики, експерти та журналісти вже стільки часу ведуть мову про Угоду про асоціацію, що вже "з цієї причини було б доречно її підписати". Якщо подивитися на політику, яку проводив ЄЄ щодо України ще рік назад, і яка відзначалася "відсутністю єдиного підходу" не лише між країнами Євросоюзу, але й також між євроінституціями, то можна побачити, що ситуація змінилися.

На сьогодні, вважає експерт, політика ЄС у цьому напрямку є значно "чіткішою". Відзначила вона також і прогрес України. "Складається враження, що українська влада прокинулася у 2013 році та почала усвідомлювати важливість того, що відбуватиметься під час Саміту Східного партнерства у Вільнюсі. Я не знаю, чи пов'язано це безпосередньо з Угодою про асоціацію, чи з тим, що Україна не хоче бути єдиною державою, яка не отримає нічого. Адже ситуація, за якої усі інші країни Східного партнерства, за винятком Білорусі, демонструють певний прогрес у відносинах з Євросоюзом, а колишня флагманська країна залишиться осторонь, може бути досить неприємною і для Віктора Януковича".

Разом з тим, є певні сумніви щодо тої відданості процесу реформ, яку наразі демонструє українська влада. Пан Клюєв заявив, що усі необхідні закони буде прийнято до кінця цього місяця. Часу залишилося зовсім мало, тому такий розвиток подій малоймовірний. Проте мова йде не стільки про законодавче забезпечення, скільки про те, щоб ці рішення опісля були імплементовані, і відбувався цей процес прозоро.

"Я думаю, що Україна таки продемонструє певний прогрес, хоча, звісно і не виконає усі перераховані вимоги. Проте, на мою думку, Європейський Союз і не очікує цього, мова радше йде про виконання 60-70% критеріїв у таких ключових сферах, як виборча та конституційна реформи. Очікуватиме ЄС також і вирішення питання вибіркового правосуддя"
, - зауважила експерт брюссельського Центру європейської політики.Говорячи про перспективи підписання Угоди про асоціацію, А. Пол підкреслила, що дотримується швидше оптимістичних поглядів, адже в протилежному випадку Євросоюз опиниться в досить складній ситуації. Як зауважила експерт, непідписання Угоди про асоціацію з Україною може "підірвати дух змагальності", який на сьогодні існує між країнами Східного партнерства та в цілому негативно вплинути на цей важливий для ЄС регіон.

Окрім того, на думку А. Пол, в такому випадку наступна можлива дата підписання Угоди є досить туманною, адже в 2014 році і Україна, і ЄС будуть "занадто зайняті внутрішніми справами". Водночас, за цей час може відбутися багато змін, Україна цілком можливо зробить акцент у своїй зовнішній політиці на відносинах з РФ, що також є ризиком для ЄС, вважає брюссельський аналітик.

Відповідаючи на питання щодо можливого "нейтрального статусу" України, А. Пол підкреслила, що така позиція стала б для України катастрофою. "Україна вже більше 20 років перебуває між два зонами впливу - ЄС та Росії. Яким чином можна охарактеризувати розвиток держави за цей час? Я люблю Україну, але, чесно кажучи, я не бачу в української політичної еліти здатності самостійно працювати над трансформацією держави. Її представники радше зацікавлені працювати над задоволенням власних інтересів та потреб", - відзначила А. Пол.

Як вважає науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, простір для проведення багатовекторної політики Україною радикально звужується, і наразі стоїть питання, чи можливим буде проведення такого курсу через рік чи два. Тому, нагадав експерт слова українських та європейських політиків, цей рік є визначальним, і поки в України є шанс підписати Угоду про асоціацію в листопаді цього року під час Саміту Східного партнерство, ми повинні зробити усе можливе, щоб втілити цей план.Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм відзначив, що в України є ще півроку для здійснення необхідних реформ. На його думку, такі обмежені часові рамки можуть добре стимулювати українську владу, про що зокрема свідчить досвід підготовки Україною до Євро 2012. Тоді за досить короткий проміжок часу було виконано великий обсяг роботи.

Говорячи про наслідки підписання Угоди, Посол нагадав, що вона повинна стати стимулом до модернізації країни, що для окремих галузей може бути досить болісним процесом. Разом з тим, Україна отримає наближення свого законодавства до європейського, та втілення європейських цінностей, в центрі яких стоїть людина та її права. На сьогодні у ЄС є справді досить чітке бачення щодо відносин з Україною та того, що необхідно зробити для підписання Угоди про асоціацію. Зокрема таку спільну позицію було викладено у висновках щодо України Ради міністрів ЄС із закордонних справ у грудні 2012 року, відзначив Вольф Дітріх Хайм.

На думку екс-прем'єр-міністра України Юрія Єханурова, Україна сьогодні "затиснута між трьома цивілізаціями - європейською на Заході, євразійською на Сході та мусульманською на Півдні". За його словами, "усі ці цивілізації і територіально, і за кількістю населення представлені досить "солідно".

Але Україна не є гравцем, не вона обирає - її обирають, підкреслив Ю. Єхануров. "Я це відчув в Бухаресті, коли Німеччина заборонила Україні думати про НАТО. І те, в якій цивілізації буде України потрібно визначати. Цей рік справді буде визначальним. Якщо Європейський Союз захоче допомогти Україні стати членом європейської цивілізації, то її чекає тривалий період важкої праці. Я не говорю про вступ до ЄС, може, через 15-20 років ця тема буде взагалі неактуальною. Проте мова йде про цивілізаційний вибір. Якщо ж ні, то ми обов'язково перейдемо в євразійську цивілізацію і разом з цими хворими суспільствами продовжимо наше життя", - відзначив він.Постійний URL: http://eu.prostir.ua/news/257794.html

© 2007-2009 Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua