EN 
11-09-2015

Путіну залишилось мало простору для маневру

Переклад - Миньо Христина для Європейського простору | Carnegie Endowment

Анексія Криму та сплеск російського патріотизму підвищили його рейтинг до такого рівня, що жоден західний лідер не може навіть сподіватися на такий рейтинг. Тим не менш, незважаючи на відсутність серйозних політичних опонентів, шлях Путіна на перевибори може виявитися складним.

Одного з найближчих прибічників російського президента Володимира Путіна і співзасновника елітного житлового кооперативу «Озеро» нещодавно усунули з посади голови державної залізничної монополії. Це викликало припущення, що Путін хоче змінити своє оточення. Наступного дня Путіна помітили як він пілотував біля берегів Криму. Пропагандиська машина Кремля продовжує порушувати правила, святкуючи руйнування заборонених (і нібито токсичних продуктів харчування) завезених контрабандою із Заходу. Дії Путіна явно вказують на те, що він готується балотуватися на переобрання у 2018 році.

Анексія Криму та сплеск російського патріотизму підвищили його рейтинг до такого рівня, що жоден західний лідер не може навіть сподіватися на такий рейтинг. Тим не менш, незважаючи на відсутність серйозних політичних опонентів, шлях Путіна на перевибори може виявитися складним.

Найголовніше питання на його порядку денному - як керувати російською елітою? Кремль чітко дав зрозуміти, що йому еліта потрібна для допомоги у вирішенні непередбачених наслідків від нинішньої економічної кризи, хоча загроза суспільного невдоволення режимом або значних вуличних протестів виглядає керованою. Однак, це допомагає пояснити нескінченний шквал агресивної анти-західної риторики та ініціатив, які резонують з патріотично налаштованими виборцями.

Великі вуличні протести в Москві у 2011 та 2012 рр. продемонстрували зв’язок між економічним зростанням та вимогами для більшої політичної участі голови бенефіціарів Росії тодішнього процвітання. Обвал цін на нафту та західні санкції руйнують економіку та настрій в Росії навряд чи може бути іншим. Творче суспільство у великих містах, таких як Москва, перебуває в депресії і більше відділяється від політичного життя. Деякі здалися та покидають країну. Поєднання економічної кризи, важкої пропаганди, патріотичної мобілізації з гібридною війною всередині України породжує конформізм, пасивність і байдужість.

Середньостатистичні росіяни, які представляють політичну базу Путіна ймовірно, вважають, що вони знову живуть в заблокованій середньовічній фортеці. Чому вони мають протестувати проти Путіна, хто відповідно до офіційних розповідей захищає їх від злих замислів Заходу по знищенню Росії?

Слід зазначити, що Путін несе відповідальність за розподіл соціальних пільг. Набагато краще чекати на милостиню, гроші чи їжу від своїх лідерів ніж відкрито подивитися на іноземних агентів і п’яту колону в Росії.

Пересічний росіянин зараз більше обмірковує вплив західних санкцій. Однак набагато складніша ситуація для російських бізнесменів, які «відрізані» від міжнародної фінансової системи. Тим не менше, російські компанії можуть також звернутися до Кремля за «подачками» і субсидіями з державного бюджету. Для більшості з них розмір цих подачок багато в чому залежить від їх зв'язків з оточенням Путіна і ціною одного товару - нафти.

Політична реальність інша. Різка інфляція і «хворобливі» скорочення бюджету суперечать тому, що пересічні росіяни бачать по телевізору. Однак, на даний момент, шовіністичні телевізійні програми є ефективною заміною високоякісної їжі за помірними цінами.

Політична команда Кремля вірить, що в даний час, принаймні, цей новий суспільний договір, що його можна назвати «Крим та патріотизм в обмін на свободу» працює. Вони вважають, що він працюватиме до кінця президентського терміну Путіна у 2018 році.

Тоді чому Путін та правляча еліта здаються такими схвильованими та невпевненими? Можливо вони відчувають, що знаходяться в пастці. Впродовж 2000-х та 2010-х рр. правляча еліта стала спочивати на лаврах завдяки високим цінам на нафту, сталому економічному зростанню та занадто легкому маніпулюванню внутрішньою політичною системою. Не дивлячись на те, що еліта спочатку вітала агресію Москви проти України, вони знають, що війна коштує Росії дорого, і всі варіанти Кремля для вирішення кризи неприйнятні для Путіна і його військового кабінету.

Таким чином, сьогоднішня еліта в основному знаходиться «позаду», коли справа доходить до стратегічного мислення.

Яка саме буде у Путіна платформа для переобрання? Чи буде він показувати себе в патріотизмі, ксенофобії Російської Православної Церкви і міфології епохи Сталіна? Можливо, це не принесе бажаних результатів.

Приєднанням нових територій в Арктиці буде невиразною імітацією нещодавнього тріумфу в Криму.

Що ж ще? Економічні успіхи здаються неймовірними при відсутності високого рівня цін на сировинні товари, нові джерела зростання або повернення зовнішніх факторів, які приносили прибутки російському середньому класові під час правління Путіна.

Отже, навіть при тому, що його рейтинг залишається астрономічно високим, Путін виглядає більш уразливо. Західні санкції та неврегульовані питання із Заходом залишили його в міжнародній ізоляції.

Успішна кампанія Кремля - побудувати неприступну фортецю, яка ув'язнила його головного архітектора.

Автори: Андрей Колесніков, Ендрю Вейсс.Додати коментар:

Ваше ім'я*:
E-mail:
Коментар* :
Код (4 символи)* :
     інше зображення
   

* — поля обов'язкові для заповнення


Якими є Ваші очікування від співпраці України та ЄС у візовій сфері?

Очікую на скасування візового режиму наступного року

 — 532

Сподіваюся, що шенгенську візу найближчим часом отримати буде легше

 — 183

Думаю, що збільшиться кількість довготривалих багаторазових віз

 — 137

Мені байдуже

 — 77

Всього голосів: 929


 
© 2007 – 2009   Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua

Украина онлайн
      Украинский портАл   
      META-Ukraine