EN 
31-08-2015

Економіка

Захід списує частину українського боргу і має домогтися посилення тиску на Росію

Переклад - Миньо Христина для Європейського простору | Atlantic Council

Україна не повинна платити агресору 3 млрд доларів для погашення "боргу" перед Росією. США і ЄС мають посилити санкції проти Росії і схилити чашу терезів в бік України, вважає Андерс Ослунд.

Близько 19 мільярдів доларів боргу України перебуває в руках приватних інвесторів. Міністр фінансів Наталія Яресько намагалася домовитися про 40% знижку на облігації, але 27 серпня сторони домовилися лише про 20%. Вирішення питання українського боргу виглядає як великий успіх для всіх залучених сторін. МВФ змінив «правила гри» так, як цього забажав. Власники облігацій, як і раніше, будуть конкурувати. Україна отримала необхідне полегшення боргового тягаря.

Сьогодні гарні новини для України. Приватні власники $19 млрд єврооблігацій України домовилися про істотну реструктуризації боргу, що дасть Україні таке необхідне полегшення. Висока дохідність облігацій різко скоротилася, строк погашення облігацій було продовжено та номінальна вартість облігацій зменшилася на 20%.

За даними Міжнародного валютного фонду ця угода знизила потреби у фінансуванні України протягом наступних чотирьох років не менше ніж на $ 15 млрд. Це величезне досягнення українському урядові та Києву вдалося зробити без накладання мораторію на погашення боргу.

На початку цього року відбулося скорочення попиту на державний борг приватними підприємствами. 12 лютого МВФ та Україна уклали угоду про стабілізаційний кредит - механізм розширеного кредитування. 11 березня Рада МВФ схвалила цю угоду на 40 млрд $, але фінансування було проблематичним. Власне МВФ взяв на себе зобов’язання на 17,5 млрд $. Дещо оптимістично припускається, що Світовий Банк, інші міжнародні фінансові інститути та країни, що надають допомогу, нададуть інші 17 млрд $, але де взяти ще 15 мільярдів?

На початку новий підхід МВФ змусив український уряд вимагати реструктуризації боргу, що належить приватним власникам облігацій. Цікаво, що одна компанія володіє майже 8 млрд доларів єврооблігацій із 19 млрд., яка розташована у Сан-Франциско. Це компанія Franklin Templeton, що сприяла веденню переговорів. Інвестиційний консультант Лезердс Фререс надавав допомогу Україні.

Чому ж Франклін Темплтон інвестували так багато в українські облігації? Тому що навряд які-небудь прибутки у світі були вищі. Початкова прибутковість складала в середньому 7,5 відсотков, але ймовірно багато з цих облігацій були куплені на вторинному ринку з дисконтом в половину від номінальної вартісті з дохідністю, що перевищує 20 відсотків. Таким чином, власники облігацій отримували значний прибуток та погодилися на дисконт.

З самого початку міністр фінансів України Наталія Яресько домовлялася про номінальний дисконт облігацій у 40 % у той час як власники облігацій погодилися з різким зниженням прибутку та продовжити строк погашення облігацій, але не номінальний дисконт. Зараз вони погодилися на 20% дисконт, який задовільняє вимоги МВФ. Можна припустити, що ці висококваліфіковані сторони, що залучені в переговорний процес, знали, що це правильний крок. Їм просто треба було здійснити ці кроки щоб домовитись.

Вирішення питання українського боргу виглядає як великий успіх для всіх залучених сторін. МВФ змінив «правила гри» так як цього забажав. Власники облігацій як і раніше будуть конкурувати. Україна вже провела велике бюджетне коригування та основні структурні реформи, особливо у сфері енергетики, банківської справи і пенсій. Дефіцит бюджету скоротився, а дефіцит поточного балансу знівелювався після знецінення гривні.

Зараз іншим міжнародним донорам необхідно напрацювати рішення для покриття дефіциту фінансування на 2015 та 2016 рр. Тільки 8 млрд.$ надано, а ще 7 млрд. – необхідно. Основним донором має бути Європейський Союз, безпеку якого захищають українські військові. Україна стоїть перед необхідністю підвищення її міжнародних резервів з 10,4 млрд.$ до 20 млрд. $ для стабілізації української валюти та лібералізації валютного контролю.

Сполучені Штати також повинні більше сприяти цьому. Міністр фінансів Джек Лью запропонував на $ 1 млрд більше, у вигляді кредитних гарантій, але Сполучені Штати повинні забезпечити додаткові $ 2 млрд кредитних гарантій. Це дешеве фінансування, і Україна потребує його для своїх резервів.

Безглуздо те, що Україна повинна погасити єврооблігації на $ 3 млрд. у грудні, які Росія випустила в грудні 2013 року, щоб врятувати екс-президента Віктора Януковича. Чому Україна взагалі повинна щось платити своєму агресору? Україна вже започаткувала чимало міжнародних судових справ проти Росії за незаконну анексію Криму та за конфіскацію державної та приватної власності. Сполучені Штати і Європейський Союз повинні посилити свої численні санкції проти Росії, надаючи повну правову і політичну підтримку Україні і домогтися того, щоб Україна не платила Росїі. Агресор повинен платити репарації як рлатив Ірак після спроби анексувати Кувейт у 1990 році.

Україна пройшла довгий шлях. Сполучені Штати і Європейський Союз повинні схилити чашу терезів в бік успіху України.

Автор: Андерс Ослунд, старший науковий співробітник Атлантичної ради та автор книги «Україна: Що пішло не так і як це виправити?"Додати коментар:

Ваше ім'я*:
E-mail:
Коментар* :
Код (4 символи)* :
     інше зображення
   

* — поля обов'язкові для заповнення


Якими є Ваші очікування від співпраці України та ЄС у візовій сфері?

Очікую на скасування візового режиму наступного року

 — 532

Сподіваюся, що шенгенську візу найближчим часом отримати буде легше

 — 183

Думаю, що збільшиться кількість довготривалих багаторазових віз

 — 137

Мені байдуже

 — 77

Всього голосів: 929


 
© 2007 – 2009   Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua

Украина онлайн
      Украинский портАл   
      META-Ukraine