EN 

Середовищем кіркландистів створено Польсько-українську дискусійну платформу

Європейський Простір

Як Україні знайти свій шлях трансформацій, проте врахувати досвіди країн, що мали спільне з нами посткомуністичне минуле - у цьому напрямку активно працює громадський фронт, сподіваємось - не відстає і держава. Про одну з таких ініціатив - Польсько-українську дискусійну платформу, зорганізовану Подільською агенцією регіонального розвитку, розповіла її керівник, політолог та культуролог, випускниця факультету політичних наук та Студій Східної Європи Варшавського університету Івона ЮРКОВСЬКА.

Між Польщею та Україною зараз новий виток дружнього інтересу - і на фоні воєнних викликів взаємна підтримка дедалі розширюється. Як Ви бачите й оцінюєте сьогодні цей простір взаємодії?

Історично так склалося, що наші держави є сусідами на карті світу. Наше сусідство по-різному розвивалося упродовж історії. Деякі історичні питання і до сьогодні залишаються відкритими. Але, окрім того, що нам треба продовжувати говорити і про історію, нам вкрай необхідно говорити про майбутнє. Цей діалог між нашими країнами відбувається постійно - на різних рівнях та в різних сферах, хоча його інтенсивність змінюється.

Звичайно, є програми, які працюють постійно (наприклад, програма Кіркланда, програма стипендії Gaude Polonia), незалежно від політичних змін. Чомусь так відбувається між нашими державами, що на цих взаєминах починають особливо акцентувати увагу саме на тлі таких екстрених подій, які є зараз в Україні, або тих, які тут відбувались у період Помаранчевої революції. Цікаво також, що саме тоді (за результатами соцопитувань) зростає симпатія пересічних поляків до українців. У «неекстрені» періоди вона є набагато меншою.

Все ж я надіюсь, що на тлі цієї хвилі, яка є зараз, співпраця набиратиме більш системного характеру. Особливо маю на увазі обмін молоддю, навчальну і культурну співпрацю та співпрацю між громадськими організаціями. Бачу також тенденцію зростання інтересу польських суб’єктів місцевого самоврядування до співпраці з відповідними українськими суб’єктами та українських до співпраці з польськими. Насправді це дуже актуально, адже Україна хоче запровадити адміністративно-територіальну реформу саме за польським зразком. Крім того, Україна підписала угоду про асоціацію з ЄС, і саме польські партнери можуть підказати, як скористатися фінансуванням з ЄС.

Українські студенти вже кілька років тому відкрили для себе Польщу як державу, в якій можна здобути досить якісну європейську освіту.

Як нам закріпити цю хвилю взаємного інтересу, щоб досягти системної співпраці, а не обмежуватись поодинокими акціями? Крім того, у нас уже був попередній досвід, коли після "помаранчевої" хвилі ми досить швидко втрачали одне одного...

Нескромно скажу, що наша Платформа - це і є приклад спроби створити майданчик для системної співпраці. Нас дуже радує, що ми бачимо зацікавленість кіркландистів у нашому проекті та те, що ми чуємо позитивні відгуки і з польського боку. Думаю, зацікавленість польських неурядових організацій саме Україною мала б зростати, тому що з’являються нові можливості та інструменти.

Посилена співпраця на державному рівні (угоди між міністерствами та між різними установами) позитивно впливає на зростання партнерської співпраці також на неурядовому рівні.


Так, Ваша нова ініціатива «Польсько-українська дискусійна платформа» є відповіддю на цей великий запит. Розкажіть про ідею її створення, про те, які ставите перед собою завдання і на який ефект від її активної роботи розраховуєте?

Справді, так і є. Ця ідея не нова. Я навіть чула про деякі поодинокі ініціативи, але вони були нестійкими. Сподіваємось, наша ініціатива такою не буде. Тому і плануємо оформити нашу концепцію у якийсь постійний проект з фінансовою підтримкою. Ідею Платформи висловили, до речі, самі кіркландисти - Олег Левченко та Наталія Величко. Як вони кажуть, було бажання якось згуртувати це середовище та надати йому можливість проявити себе. При чому проявити на користь своєї держави, яка зараз конче потребує реформ, адже саме їх відсутність вивела людей на Майдан.

Чому саме середовище кіркландистів може бути корисним? Тому що вони, вже виїжджаючи до Польщі, мали немалі знання, а зараз у них є також і міжнародний досвід. Вони вивчали досвід польської трансформації (у різних сферах), який насправді може бути дуже корисним для України. Тобто завдання у нас дуже просте - активізувати цей інтелектуальний потенціал, який уже є в Україні (тобто не треба його шукати за кордоном) та шляхом згуртування зробити, щоб їхній голос був краще почутий. Ми вже знаємо окремі випадки залучення молодих науковців з України, які вчилися саме у Польщі, до процесу розробки реформ в окремих напрямках. Хотілось би, щоб це не були тільки поодинокі випадки, а більш системний процес. Звичайно, будь-які зміни в державі не можна здійснювати без підтримки з боку громадян, а її не буде, якщо громадянам не пояснити процесів, які відбуваються в їхній державі. Тому наша Платформа має також і просвітницький характер. Наші зустрічі будуть відкритими для всіх охочих. Також плануємо створити веб-ресурс, на якому будуть висвітлюватися події в рамках Платформи. Планується і періодичне видання у формі бюлетеня з описами найкращих практик Польщі.


У червні відбулася перша зустріч «Трансформація в Польщі та Україні. Схожі й відмінні риси. Польський досвід». Якими акцентами вона була наповнена?

Справді, ми вже провели першу зустріч, під час якої обговорювалась названа тема. Зустріч відбулася за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці. Саме у цьому році Польща відзначає 25-ту річницю перших частково вільних виборів. Це була видатна подія в історії не тільки Польщі, а й цілої Європи, адже це одна з подій, які стали значним поштовхом до розпаду Радянського Союзу. Польща почала непростий процес трансформації. Трішки пізніше на шлях трансформації ступила Україна. Ідеєю зустрічі було порівняти досвід трансформації та її результати в Польщі та в Україні. Ми запросили до слова на зустрічі двох представників політологічної думки - з Польщі та з України.


Навколо чого надалі буде фокусуватись робота Платформи?

Робота буде спрямовуватись на згуртування середовища кіркландистів та на здійснення просвітницької кампанії. Плануємо влаштувати серію зустрічей з молодими науковцями з міжнародним досвідом, які можуть розказати про свої дослідження у Польщі та про можливість застосувати їх в Україні. Мова не йде про пряме застосування польських рішень в українській реальності (це дуже рідко вдається), а про використання польського досвіду з урахуванням української специфіки - хто може знати її краще, як не самі українці?


Оті розумні думки і поради, що акумулюватиме Платформа (адже Ви залучаєте чимало знакових постатей), як плануєте доносити до осіб, уповноважених ухвалювати рішення?

Як я вже казала, планується створення веб-ресурсу, на якому будемо висвітлювати події в рамках Платформи. Плануємо також періодичне видання, яка буде розсилатися для ознайомлення, зокрема і працівникам органів місцевої влади.


Спілкувалася Алла ПруньДодати коментар:

Ваше ім'я*:
E-mail:
Коментар* :
Код (4 символи)* :
     інше зображення
   

* — поля обов'язкові для заповнення


Якими є Ваші очікування від співпраці України та ЄС у візовій сфері?

Очікую на скасування візового режиму наступного року

 — 532

Сподіваюся, що шенгенську візу найближчим часом отримати буде легше

 — 185

Думаю, що збільшиться кількість довготривалих багаторазових віз

 — 137

Мені байдуже

 — 79

Всього голосів: 933


 
© 2007 – 2009   Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua

Украина онлайн
      Украинский портАл   
      META-Ukraine