EN 

Мережева програма "Схід-Схід: партнерство без кордонів"

Мережева програма "Схід-Схід: партнерство без кордонів" розпочала свою діяльність 1991 року як програма сприяння міжнародному партнерству посткомуністичних країн Європи та пострадянських країн Азії.

У той час Джорж Сорос висловив ідею щодо необхідності підтримки співпраці між громадянськими суспільствами Центральної та Східної Європи. Він підкреслив: “Люди мають подорожувати, зустрічатися, обмінюватися думками та досвідом, аби долучитися до процесів посткомуністичних перетворень”. Дж. Сорос наголосив на тому, як багато можуть запропонувати одне одному народи Центральної і Східної Європи, і що існує безліч шляхів і можливостей для взаємодопомоги і співпраці.

Ця ідея і лягла в основу програми Схід-Схід, яка нині відома як “Схід-Схід: партнерство без кордонів”. Програма впроваджується національними фондами Мережі Інституту Відкритого Суспільства (фондами Сороса) у Центральній та Східній Європі, Туреччині, Центральній Азії і Монголії, а також має інституційних партнерів у Словенії та Росії. Дирекція Мережевої програми знаходиться у Фундації Відкрите Суспільство в Лондоні.

Програма підтримує ініціативи, що спонукають до розвитку й розширення відкритого суспільства, зокрема через спільну діяльність громадських організацій у двох і більше країнах, тобто “без кордонів”. Кордонів не лише у географічному сенсі, але й соціально-економічну, політичному, мовному, культурному тощо. Основна мета програми – сприяти ініціативам, спрямованим на обмін ідеями, аналітикою, досвідом та знаннями, а також підтримувати практичну діяльність, що виникає внаслідок утворення міжнародних мереж з обміну інформацією та методологією.

Програма Схід-Схід: партнерство без кордонів є водночас грантодавчою й операційною програмою та надає фінансову підтримку організаціям і представникам громадянського суспільства, які бажають залучити міжнародних партнерів з метою:

• створення/посилення ресурсної бази суспільства, компетентності, обізнаності тощо;
• обміну кращими практиками та уроками, аналізом успіхів та помилок у сфері соціальних перетворень;
• пошуку інноваційних рішень на спільні виклики і проблемам;
• стимулювання громадських об‘єднань та створення/посилення міжнародних адвокаційних коаліцій.

Програма надає перевагу довгостроковим стратегічним ініціативам з чітко викладеними завданнями, які спрямованими на:

• презентацію різноманітних точок зору і альтернативних оцінок;
• підвищення доступу до інформації для широкого загалу;
• вирішення проблем найбільш потерпілих і вразливих верств населення;
• заохочення до громадської діяльності та залучення громадян до політичних процесів.

У рамках Мережевої програми Схід-Схід з 2005 року діє Підпрограма з питань європейської інтеграції, яка виконується у співпраці з ІВС-Брюссель. Основним пріоритетом Підпрограми є обмін досвідом, набутим країнами ЦСЄ у процесі входження до Європейського Союзу, з майбутніми членами і сусідами ЄС.

Програма підтримує проекти , що стимулюють соціальні новації і громадське обговорення, посилюють вплив громадськості на законотворчий процес та процес прийняття рішень, спонукають до проведення неупередженого аналізу подій, висвітлюють як позитивний, так і негативний досвід тощо.

За 14 років своєї діяльності в Україні Програма Схід-Схід підтримала більш як 550 проектів на суму близько 4 млн. доларів США. Програма є чи не найунікальнішою серед інших подібних програм в Україні, оскільки має можливість підтримувати міжнародні ініціативи представників громадськості майже з 30 країн, в 20 з яких діють грантодавчі представництва програми.

Пріоритети Програми Схід-Схід зорієнтовано на першочергові завдання Міжнародного Фонду “Відродження”, оскільки програма є своєрідною платформою для посилення міжнародного компоненту діяльності програм МФВ. Більшою мірою це стосується питань європейської інтеграції, а отже, стратегія програми Схід-Схід є частиною діяльності Європейської програми МФВ. Зокрема, Європейською програмою спільно з програмою Схід-Схід оголошувалися конкурси, спрямовані на інформування української громадськості про європейську інтеграцію, впровадження європейських стандартів та цінностей, залучення досвіду нових країн-членів ЄС, поглиблення діалогу з країнами Європейської політики сусідства тощо.

2008 року Програма оголосила такі конкурси:

“Міжнародний досвід впливу громадянського суспільства на демократичні перетворення”, у межах якого підтримуватимуться проекти, спрямовані на обмін кращими практиками моніторингу, аналітики, експертизи, лобіювання тощо для ефективного вирішення суспільних проблем у сферах верховенства права, налагодження діалогу громадськості і влади, європейської та євроатлантичної інтеграції, доступу до інформації, свободи слова та розвитку ЗМІ, охорони здоров‘я.

“Обмін досвідом між Чеською Республікою та Україною з питань європейської інтеграції та впровадження реформ”. Підтримуватимуться пропозиції, які передбачають обмін досвідом щодо шляхів і механізмів залучення громадянського суспільства до демократичних реформ, а також залучення громадськості до процесу європейської інтеграції. Оголошення англійською.

Проекти, подані на конкурси програми Схід-Схід, а також позаконкурсні пропозиції проходять розгляд у два етапи: на національному рівні (коли їх оцінюють місцеві експерти) та міжнародному рівні (у разі рекомендації до підтримки). Група міжнародних експертів виносить остаточне рішення про підтримку чи відхилення проекту. Після затвердження проекту Дирекцією програми, організація, яка приймає гостей, отримує основний (хостінговий) ґрант на проведення міжнародної зустрічі, а партнери/учасники проекту звертаються до місцевих представництв програми за коштами на поїздку.

Розгляд проектів потребує мінімум 10 тижнів.

Бюджет програми відкритий, але фінансування проекту не повинне перевищувати 12 000 доларів США.

Програма не підтримує:


• індивідуальні поїздки чи участь у конференціях
• індивідуальні консультації чи підвищення кваліфікації
• індивідуальні дослідницькі проекти
• всесвітні конгреси, щорічні заходи
• точні науки
• вузькоспеціалізовані або наукові конференції
• мистецькі заходи
• окремі переклади і видавничу діяльність
• інституційну підтримку і розвиток інфраструктур
• комерційну, фінансову або прибуткову діяльність.

Якщо у Вас виникли додаткові питання до програми, прохання переглянути відповіді на найпоширеніші питання до діяльності програми. Просимо також звертатися до менеджерки програми Тетяни Кухаренко, якщо Вам необхідна додаткова консультація.

Зауважте, що детальну інформацію про стратегію Програми, а також ініціативи, підтримані програмою “Схід-Схід: партнерство без кордонів” в минулих та поточному роках як в Україні, так і за кордоном, Ви можете знайти на сайті Міжнародного фонду "Відродження" - www.irf.kiev.ua у розділі Програми, Програма “Схід-Схід: партнерство без кордонів”.

Контакти:
Менеджер програми,
Координатори програми та партнери Мережевої програми Схід-Схід: партнерство без кордонів
© 2007 – 2009   Портал "Європейський простір". Використання матеріалів вітається за умови гіперпосилання: http://eu.prostir.ua

Украина онлайн
      Украинский портАл   
      META-Ukraine